Pluszaki przytulanki

Pluszaki i przytulanki na każdą okazję

Jakie pluszaki wybierać dla dzieci Rola maskotek

Jakie pluszaki wybierać dla dzieci Rola maskotek

Pluszaki to zabawki, które od wielu lat stanowią bardzo ważną rolę w rozwoju emocjonalnym małych dzieci. Dzięki nim możliwe jest dostarczenie dziecku ciepła, pewności siebie oraz pewnych pozytywnych stanów emocjonalnych. Jak ważną rolę w życiu dziecka stanowią materiałowe zabawki? Jaką pełnią funkcję? Jak wybrać odpowiednie maskotki?

Pluszaki a sfera emocjonalna i rozwój dziecka

Puchate maskotki od wielu lat kojarzą się z małymi ich odbiorcami. Widok tego rodzaju zabawki, dorosłym ludziom przypomina dzieciństwo, beztroską zabawę oraz pozytywne wspomnienia. I tak jest do tej pory. Nie ma dziecka, które nie miałoby swojej ulubionej przytulanki. Które na widok misia, czy włochatej postaci z bajki przejdzie obojętnie. I nic w tym dziwnego. To pozytywny objaw młodości i skuteczny sposób na wyciszenie i złagodzenie wielu  emocji młodego człowieka.

Pluszaki pełnią bowiem bardzo ważną rolę w życiu każdego dziecka. Niezależnie od wielkości zabawki, jej kształtu czy materiału wykonania jest to element, który przede wszystkim:

– potrafi uspokoić złość maluszka, 

– uspokaja emocje, 

– niweluje stres, 

– wywołuje uśmiech, 

– wycisza, 

– pozwala zasypiać, 

– dodaje odwagi, 

Pluszowe misie najmłodszym zastępują również niekiedy kompana do zabawy. Dzięki temu dziecko może kształcić swoją mowę – wypowiadając pewne kwestie do maskotki, opowiadając o swoich złościach, smutkach czy przeżyciach. Dziecko opiekując się zabawką ćwiczy również pewne role życiowe, uczy się empatii oraz codziennych obowiązków.

Wybór odpowiedniej pluszowej zabawki dla dziecka

Wybór przytulanki powinien być dopasowany w szczególności do zainteresowań malucha. Zabawka może być odzwierciedleniem ulubionej postaci z bajki lub idola filmowego. Jednocześnie powinna ona odzwierciedlać dobre, bohaterskie zachowania. Wybrana postać – maskotka animowanych bohaterów nie powinna być zła i odbierana w negatywny sposób.

Ponadto każda maskotka  powinna być wykonana z przyjemnego w dotyku materiału. Dzięki temu dziecko będzie chciało ją przytulać. Miękkie i puszyste tworzywo może posłużyć również za podusie lub kompana do snu. Dzięki zróżnicowanej strukturze maluch poprawia swój chwyt, manualność, a także czucie sensoryczne.

Podczas wyboru pluszaka warto też zwrócić uwagę na obecność małych elementów – które dla małych dzieci nie są wskazane, antyalergiczność, możliwość pielęgnacji, prania czy obecność adekwatnych certyfikatów i atestów.